1 wariant wycieczki

Można go nazwać „pieszym”. Poznamy tylko część Parku-za to wyjątkowo urokliwą i szczegółowo. Propozycja, którą przedstawiamy, od razu kieruje grupę na 4-kilometrową ścieżkę edukacyjną -wzdłuż przełomu Czarnej Hańczy od Bachanowa do Turtula. Piękną trasą (pieszą) uzupełniają informacje na tabliczkach ustawionych przy trasie. Warto je przeczytać, ściezka jest przecież edukacyjna.

Przemarsz kończy się na punkcie widokowym w Turtulu, dokąd dojedzie też autokar z Bachanowa.
Turtul jest siedzibą dyrekcji Suwalskiego Parku Krajobrazowego, gdzie można zaopatrzyć się w mapy, przewodniki, wypożyczyć rower, obejrzeć eksponaty izby regionalnej i uzyskać informacje.
Po krótkim odpoczynku warto wyruszyć na kolejne ścieżki edukacyjne: „U żródeł Szeszupy”i „Opowieści Turtula”.

W wariancie I zakładającym wędrówki piesze-można wybrać inną trasę: 7-kilometrowy szlak wokół jeziora Jaczno, zaliczany do najpiękniejszych w Polsce. Trasa zaczyna się w Smolnikach przy skrzyżowaniu dróg do Dzierwan i Hańczy, do Udziejka, do Wiżajn i do Kleszczówka (dalej także do Suwałk).Idąc mniej więcej w kierunku południowym, trzeba dotrzeć do miejscowości Jaczne, a potem – zupełnie jak w górach – leśnym szlakiem dojść do traktu Dzierwany-Smolniki. Wytrwalsi mogą zdobyć szczyt Góry Widokowej, koło której wiedzie trasa i wejść na punkt widokowy „Na ozie w Smolnikach”, skąd doskonale widać jezioro Jaczno.

2 wariant wycieczki

To wariant „autokarowy”. Dojeżdżamy w różne miejsca – i na krótko. Cisowa Góra jest niejako „obowiązkowa”. Można ją jednak zostawić na koniec trasy. Wtedy w Jeleniewie należy skręcić e stronę Szurpił, a po drodze: Izba Pamięci Jaćwieskiej, ewentualny wypad pieszy na Górę Zamkową, rezerwat krajobrazowy „Rutka”, starowierskie Wodziłki (od szosy kilka kilometrów dobrą żwirówką), punkt widokowy w Turtulu. Przez Kruszki i dolinę Kozikówki się do polnej drogi prowadzącej do rezerwatu”Głazowiska Bachanowo nad Czarną Hańczą”.
Nad jeziorem Hańcza można zatrzymać się na końcu wsi Błaskowizna (brzeg zagospodarowany) lub w Starej Hańczy przy północnym krańcu najgłębszego polskiego jeziora.

Niedaleko Wiżąjn (w Bolciach) jest słynny trójstyk granic Polski, Litwy i Rosji(Obwodu Kaliningradzkiego). Przez Wiżajny i Górę Rowelską (najwyższe wzniesienie Suwalszczyzny) dojedzie się do drogi do Smolnik. Warto zboczyć na chwilę, bo na punkt widokowy”U Pana Tadeusza”każda wycieczka wejść „musi”. Przy trasie do Suwałk-w Gulbieniszkach – czeka na turystów wspomniana na wstępie Góra Cisowa.

© 2020 "Krajobrazy" Sp. z o.o.

Wycieczki po Suwalszczyźnie | Wycieczki na Litwę | Spływy kajakowe | Rajdy rowerowe